In 1997 was ik op Lowlands volkomen weggeblazen door Motorpsycho. Ik niet alleen overigens: om één of andere reden kwam na een concert iemand het podium op om te vertellen wat zich op de verschillende podia afspeelde. Het publiek was zo door het dolle heen dat de dame in kwestie zich niet verstaanbaar kon maken. Reden voor Motorpsycho om nog één track te spelen: een toegift zoals die eigenlijk bedoeld is. Een maandje of wat later stond Motorpsycho weer op de Nederlandse podia. In Noorderligt, Tilburg, was ik erbij. Het zal ongetwijfeld prachtig zijn geweest, maar als ik aan die avond denk, denk ik aan het voorprogramma. 7Zuma7.

Hoe vaak sta je daar niet, bij een niet bijster interessant voorprogramma. Een voorprogramma waarvan je denkt: leuke poging, gaan we nooit meer wat van horen. 7Zuma7, uit Eindhoven, stond daar op het podium met een missie. Zieltjes winnen. Dat deed zij vooral met de muziek: stonerrock uit Nederland. De inspiratiebronnen waren overduidelijk: Monster Magnet (maar dan wat zompiger), Kyuss. Verder: muziek uit de seventies. Dat kon je al aan de aankleding zien, uit mijn hoofd had zanger Jerry van Eijck een Afghaner aan, een grote bos haren waar Andrew Stockdale jaloers op zou zijn. Met ook nog eens stevige tochtlatten langs oren en kaaklijn.

De aankleding was dus prima in orde. De muziek ook: zompig als een moeras. Muziek waar je door heen moet waden. Stonerrock zoals stonerrock bedoeld is.

Wat het helemaal af maakte, is dat (nogmaals in mijn herinnering) halverwege de set (zal ongetwijfeld niet veel langer dan een half uur heeft geduurd) de rookmachine vol aan werd gezet. De rook ontnam het publiek het volledige zicht op het podium. Toen de rook weer wegtrok, stond daar opeens een buikdanseres. Wat een gimmick, wat een lef, wat een wil om het publiek mee te nemen. Zieltjes winnen. 7Zuma7 staat voor mij nog altijd in de top 10 van meest memorabele voorprogramma’s die ik ooit heb gezien. Een stonerband die zich kon meten met het beste uit de Verenigde Staten.

7Zuma7 kwam in de nineties niet helemaal uit de lucht vallen. Bandleden kwamen uit niet misselijke bands als 35007 (ook wel Loose) en Apemen. Na de start in 1995 maakte 7Zuma7 in 1997 een gelijknamige EP. In 1999 kwam de officiële eerste plaat uit: Deep Inside. En in 2000 was het ook weer voorbij, vanwege “relationele meningsverschillen”. Sommige mazzelaars zullen 7Zuma7 nog één keer hebben gezien, in 2011 bij het veertigjarig bestaan van de Effenaar.

On-Nederlands Goed is een vreselijke term. Misplaatst calvinisme. En daarmee typisch Nederlands. On-Nederlands Goed impliceert dat er normaal gesproken weinig soeps uit Nederland komt en dat de uitzondering die regel bevestigt. Wat een flauwekul. Er komt al decennia fantastische, schitterende, geweldige, toffe muziek uit Nederland. Aandacht voor vergeten parels en nooit ontdekte muzikale schatten. Uit Nederland.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.