Bij ons thuis in Eindhoven werd vroeger eenmaal per week de leesmap bezorgd. Libelle en Story voor mijn moeder, Panorama en Nieuwe Revu voor mijn vader en weekblad Kuifje en de Tina voor mij en mijn zus. Twee bladen verdienen nog vermelding: de ‘vieze’ boekjes Quick en Aktueel. Die werden door onze ouders direct aan de leesmap onttrokken en weggelegd op een vaste verstopplek. Los ervan dat ik ze feilloos wist te vinden in onze eikenhouten secretaire, bezorgde deze nogal zinloze actie mijn ouders altijd weer stress wanneer de leesmap een week later compleet moest worden ingeleverd.

Ik vrees dat muzikale kwaliteit niet het eerste was waar ik Centerfold van leerde kennen. Dankzij een cassettebandje met Purple Rain van mijn vijf jaar oudere buurmeisje was ik in die tijd verslingerd geraakt aan Prince. Ik was nog te jong om de film in de bios te zien, maar keek gebiologeerd naar de videoclips van His Royal Badness in bad en damestrio Apollonia 6 in hun ondergoed. Waar voorland Vanity 6 twee jaar tevoren bij Top Pop nog keurig in avondjurken verscheen, trad de doorstart op in kanten lingerie. Het is heel goed mogelijk dat ik destijds in de Aktueel Centerfold verwarde met Apollonia 6.

Voordat we nu al te ver die kant opgaan: hun single Dictator vond en vind ik nog altijd ijzersterk. Het stoeipoezenimago van eerdere, geflopte singles hadden ze enigszins van zich afgeworpen met die discokraker-met-gillende-gitaarsolo in de brug. In de Top Pop-registratie uit het voorjaar van 1986 blijkt het ondergoed van eerdere optredens te zijn ingeruild voor modieuze outfits à la Jean-Paul Gautier, iets waar bandlid Rowan Moore zich nadrukkelijk mee bemoeide. Zij was daarnaast ook verantwoordelijk voor de art direction en choreografie van de band en schreef mee aan Top 10-hit Dictator.

Wat Centerfold verder nog On-Nederlands goed maakte, waren de zangkwaliteiten van Laura Fygi. Vanaf de jaren negentig maakte zij van Japan tot Amerika furore als jazz-zangeres. Voor haar solo-debuut ontving ze een Edison, tot in deze eeuw zouden haar albums in de hitlijsten belanden. Dat gebeurde allemaal na het uiteenvallen van de eerste line-up van Centerfold. Afgezien van Dictator scoorde het trio nog een hit met een cover van de Golden Earring (met een cameo voor Barry Hay in de hysterische video!), een door Benny en Björn van ABBA geschreven nummer flopte jammerlijk.

On-Nederlands Goed is een vreselijke term. Misplaatst calvinisme. En daarmee typisch Nederlands. On-Nederlands Goed impliceert dat er normaal gesproken weinig soeps uit Nederland komt en dat de uitzondering die regel bevestigt. Wat een flauwekul. Er komt al decennia fantastische, schitterende, geweldige, toffe muziek uit Nederland. Aandacht voor vergeten parels en nooit ontdekte muzikale schatten. Uit Nederland.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.