Bij de gemeente Den Haag werken circa 15000 mensen, waarvan ongeveer een-vijfde in het IJspaleis, het stadhuis aan het Spui. Eén van die medewerkers heeft halflang flasserig krullend haar, een pilotenbril op een rond gezicht met onderkinnen en daaronder vaak een met chloor gebleekt T-shirt. Mijn oude bandmaatje Jan Vrolijk en ik verbaasden ons, soms met met lichte bewondering, over deze kloon van Mark Volman. Regelmatig zeiden we het tegen elkaar: hij is het precies, de hippie Volman van begin jaren zeventig. Vorig jaar heb ik – veel te vroeg – Jan weggebracht, en nu is de beurt aan de echte Mark Volman, al ben ik dit keer niet uitgenodigd.

Mark Volman was samen met Howard Kaylan het gezicht van The Turtles, vooral bekend van de heerlijke sixties klassieker Happy Together. Een prachtig lied dat godbetert al sinds 2014 niet meer in de Top 2000 staat. Onvoorstelbaar gezien de vele meuk die (nog) wel de lijst haalt. Happy Together was door meerdere artiesten afgewezen, voordat The Turtles zich eraan waagden. Mede dankzij het arrangement van Chip Taylor, hun nieuwe bassist – de meerstemmige vocalen en de toegevoegde blazers – reikte de single tot #1 in de Billboard 100. Ook hier werd het een grote hit: 14 weken Top 40 met als hoogste notering #5.

Volman was van 1947, afkomstig uit Los Angeles. Zijn eerste muzikale schreden zette hij in The Crossfires om daarna met Kaylan The Turtles te starten. Ze hadden naast Happy Together meerdere hits, waaronder It Ain’t Me Babe, Elenore en You Showed Me. Toen verder succes uitbleef en de band werd geplaagd door rechtszaken en managementproblemen, stopten ze ermee om niet veel later op verzoek van Frank Zappa over te stappen naar The Mothers of Invention. Daar nam Kaylan de naam Eddie aan en Volman noemde zich Flo, een afkoring van The Phlorescent Leech. Het verblijf bij Zappa duurde slechts twee jaar, waarna ze als Flo & Eddie verder gingen.

Zowel bij The Turtles, Zappa als Flo & Eddie was Mark Volman vooral een vertolker, een uitvoerende zanger, al schreef hij zelf ook meerdere songs. Samen met Eddie schroomde hij er ook niet voor om andermans werk op de plaat te zetten, iets wat ze bij The Turtles ook al deden (zo was You Showed Me oorspronkelijk van The Byrds). Als Flo & Eddie coverden zij dan weer Afterglow van The Small Faces en een mooie, iets steviger versie van Days van The Kinks.

Ook produceerden zij albums voor andere bands deden zij her en der achtergrondvocalen, onder meer bij John Lennon, Bruce Springsteen, The Ramones, Blondie, Duran Duran, The Psychedelic Furs, T. Rex en Alice Cooper.

Deze eeuw speelden zij weer samen als The Turtles, totdat Howard Kaylan in 2018 om gezondheidsredenen moest stoppen. Mark ‘Flo’ Volman was zo de laatste originele nog optredende Turtle tot ook hij moest opgeven. Hij leed aan Lewy Bodydementie, wat veelal gepaard gaat met motorische Parkinsonstoringen. Hij overleed op 5 september, Mark was 78.

Bij Mark Volman kun je niet heen om Happy Together, dat weliswaar nog veel wordt gedraaid, maar dus al sinds 2014 wordt ondergewaardeerd na de definitieve val uit die Top 2000 (eerder al in 2012). Dit jaar in de Snob? Een andere kant van hem kun je horen bij het pastorale Lady-O, een lied van Judee Sill, wat bij The Turtles een prachtige Brian Wilson-achtige uitvoering krijgt. Misschien dat Mark en Brian het daar nu eens Happy Together over kunnen hebben. En met mijn oude maatje Jan over zijn look-a-like.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.